Anasayfa Site Haritası Atak Mail
EN TR
 
Ürünlerimiz
EPS - Genleştirilmiş Polistiren
PS - Polistiren
PP - Polipropilen
PET - Polietilen Teraftalat
Lineer Alçak Yoğunluk Polietilen
PVC - Polivinilklorür
Alçak Yoğunluk Polietilen
Yüksek Yoğunluk Polietilen
Klorparafin / Klorlanmış Parafin
 
 
PET - Polietilen Teraftalat

A.B.D. de en hızlı gelişen plastik olmuştur. Her ne kadar 20 yılı aşkın bir süredir elbise elyafı, lastik kordonu ve halıcılıkta kullanıyorsa da reçinenin şişe olarak kullanımı 1977 yılında olmuştur.

Polietilen tereftalat (PET), termoplastikler arasında oryente edilmiş kristal yapıda, pet metkim plastikzayıf asitlere, bazlara ve çoğu çözücülere karşı dayanımı olduğu kadar, sağlamlık, sertlik, parlaklık ve yüksek darbe dayanımı gibi özellikleriyle de üstündür. Oryente edilmiş PET’in gerilme dayanımı 8000 psi olup bu değer 30000 psi’ye çıkarılabilir. Oryente edilmiş PET’in gaz geçirgenliği diğer plastiklerin çoğundan daha düşüktür. Tipik PET reçinesi 260-280°C arasında erir.

Şişe reçinelerinde normal olarak 2.5 ppm’den daha az artık asetaldehit (AA) vardır. "AA" değerleri tipik olarak, ya üflemeyle kalıplanmış kavanozlarda veya şişe başlık mesafesi testi küçük ön şekil ve şişelerde denenir. Aşırı AA seviyeleri içki tadını etkiler.

Kullanım Alanları:

PET mikrodalga fırınlarda kullanıldığı kadar, mukavva çeşitleri üzerine 0.75 ila 1.5 milimetrelik PET’le ekstrüzyon kaplama yapılarak fırınlanabilir, geleneksel yemek kapları olarak kullanılmaktadır.

PET film, monofilament üretiminde kullanılmaktadır. Genellikle filmler çift eksenli oriyente edilmiş olup, yalnız kullanılabildiği gibi koeksruzyonlarda veya laminasyonlarda kullanılır.

Plastik sektöründe PET çoğunlukla gazlı, düşük alkollü içki şişelerinde kullanılmaktadır. 1977 yılının ortalarında ticari olarak tanıtılan PET, iki litrelik iade edilmeyen kavanoz pazarının %75’inden fazlasını kaplamıştır.

 

Anasayfa İnsan Kaynakları İletişim Site Haritası Atak Mail
Web Tasarım & Hosting
Atak Teknoloji